Second Hand September: 30 dni bez nowych ubrań!

Second Hand September: 30 dni bez nowych ubrań!

Wrzesień to najważniejszy miesiąc w świecie mody – zaczynamy myśleć o zakupie nowych, jesiennych ubrań i akcesoriów, zmieniają się trendy, magazyny modowe wydają grubsze numery… No i mamy też Second Hand September – wydarzenie slow fashion trwające przez cały wrzesień!

Second Hand September – o co chodzi w tej akcji?

Wrzesień z drugiej ręki to akcja zapoczątkowana przez brytyjską organizację charytatywną Oxfam w 2019 roku. Według wyliczeń tej organizacji, jeśli każdy Brytyjczyk, podjąłby się takiego wyzwania i rzeczywiście przez 30 dni zrezygnowałby z zakupów nowej odzieży w sieciówkach, zmniejszyłby emisję gazów cieplarnianych równą 900 lotom samolotem – i to dookoła świata! Celem akcji jest właśnie podjęcie się takiego wyzwania: przez 30 dni nie możemy kupować nowych ubrań z sieciówek. Przez ten czas możemy (jeśli już musimy) kupować ubrania w lumpeksach, vintage shopach, na swipe’ach, czy np. Vinted. Te 30 dni może stać się dobrą zmianą w Twoim życiu. Być może uda Ci się stworzyć przemyślaną, stylową garderobę, a Twój portfel odetchnie z ulgą.

Dlaczego warto kupować w second-handach?

Jak już zapewne wiesz, produkcja ubrań jest sporym obciążeniem dla środowiska. Przemysł odzieżowy jest na drugim miejscu w tym niechlubnym rankingu, zaraz po przemyśle paliwowym. I nie chodzi tylko o produkowanie śmieci w postaci niezałożonych nawet raz ubrań, ale też o sam proces produkcji – podczas używania chemii do farbowania czy zmiękczania tkanin zatruwane jest środowisko i zużywane są ogromne ilości wody słodkiej (1 para jeansów = 10 tys. litrów wody!).

Co do second-handów – można znaleźć tam wyselekcjonowane unikaty. Czasami zdarzają się też wyjątkowe łupy od ekskluzywnych marek premium. I to w dobrym stanie, w cenie, w której normalnie nie można byłoby ich kupić. Second-handy to mega oszczędność portfela i oczywiście – jest to eko opcja na stylową garderobę!

Jak wziąć udział w akcji #SecondHandSeptember?
Głównym celem jest niekupowanie w sieciówkach przez 30 dni i… próba zaprzyjaźnienia się z modą z drugiej ręki. Wystarczy podjąć się wyzwania! Chcesz pokazać, że bierzesz udział w akcji i zachęcić inne osoby? Wrzuć do sieci zdjęcie z perełkami wynalezionymi w second-handzie na Instagram, oznacz @OxfamGB i dodaj #SecondHandSeptember 🙂

Zaobserwuj bloga the Slow Overview: Instagram / Facebook, żeby być na bieżąco i dowiedzieć się więcej na temat slow fashion! 

Zdjęcie główne: Floral Deco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *