Swetry na jesień i zimę 2023/24 – polskie marki

Swetry na jesień i zimę 2023/24 – polskie marki

Gdzie kupić dobrej jakości sweter na jesień i zimę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie swetra i jak go pielęgnować? Poznaj polskie marki, które w swojej ofercie mają super swetry!

Na co zwracać uwagę przy zakupie swetra?

Oczywiście na skład! Poliamid i akryl to najzwyczajniej w świecie plastik. Taki sweter Cię nie ogrzeje (nawet jeśli sweter wygląda grubo i ciepło), a w dodatku nie wchłonie wilgoci i można się w nim zapocić. To najgorsza opcja dla Twojej skóry i środowiska, ale oczywiście również najtańsza. Na jesień i zimę najlepszym rozwiązaniem jest wełna, która ma świetne właściwości termoregulacyjne. Swetry z prawdziwej wełny są oczywiście droższe – szczególnie te z kaszmiru czy merino, ale mogą być inwestycją na długi, długi czas. Są bardziej oddychające, wytrzymałe i bardziej odporne na brud.

Dobrej jakości sweter może mieć w sobie domieszki wiskozy, poliestru czy elastanu, które mogą zmiękczyć sweter i zapobiegać jego zmechacaniu się. Nie powinny jednak przekraczać 20% w składzie, najlepiej by był to jak najmniejszy dodatek. Na co jeszcze zwracać uwagę? Wiele stylistek powiedziałoby: na fason i kolor. Stylistka ze mnie żadna, więc zasugeruję, tylko by zwrócić uwagę na to, czy można go łączyć więcej niż z 1 rzeczą z Twojej garderoby. Warto stawiać na takie swetry, które pasują do Twojej capsule wardrobe.

23 polskie marki, w których kupisz wełniany sweter na jesień i zimę

Nie są to marki sieciówkowe, starałam się uwzględnić te „mniejsze” polskie marki – kolejnośc marek jest przypadkowa. Znajdziesz wśród nich swetry w różnym zakresie cenowym i w Polecenia to efekt własnego doświadczenia, wywiadu środowiskowego i przeczesania forum poświęconym polskim markom. Oto i one:

  1. Elementy
  2. Flawless
  3. Finke
  4. MLE Collection
  5. Monika Kamińska
  6. Patchouli
  7. Bohemi Soul
  8. 303 Avenue
  9. Nago
  10. Olive and Moon
  11. LeMat
  12. Aleksandra Suska
  13. Bsides
  14. Marsala
  15. Bad Icon
  16. Moiel
  17. IsaRouse
  18. About Alice
  19. Chullo
  20. So Me
  21. Ilo Prive
  22. Wasalaa
  23. Lunedi

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że dobrej jakości sweter za niewielkie pieniądze możesz znaleźć też w second-handach. 😉

Jak dbać o swetry?

Zanim zabierzesz się do prania, koniecznie po raz kolejny zerknij na metkę. Sposób pielęgnacji może się nieco zawsze różnić w zależności od produktu. Swetry, które procentowo mają więcej domieszek, możesz wyprać w bardzo delikatnym programie w pralce, większe wyzwanie stanowią wełniane swetry. Jak prać swetry z wełny? Przede wszystkim… rzadko. Serio, gdy chcemy odświeżyć sweter, lepszą opcją jest wywietrzenie go na świeżym powietrzu. Natomiast jedną z najlepszych i najbardziej bezpiecznych praktyk jak prać swetry, jest pranie ręczne w chłodnej wodzie. Ważne jest, by nie trzymać swetra w wodzie dłużej niż 15 minut. Można użyć do prania odrobiny szarego naturalnego mydła lub specjalnych środków do czyszczenia wełny. W przypadku punktowych zabrudzeń np. kosmetykami czy winem, można użyć czystego alkoholu lub tonika do buzi. Podczas ręcznego prania nie powinno się skręcać czy trzeć swetra – najlepiej jest go lekko dociskać.

Sweter wyprany i co dalej? Odciskamy wodę ręcznikiem i suszymy na płasko, tak by się nie odgniótł. Oczywiście bez użycia ciepła. Gdy już wyschnie, sweter najlepiej jest położyć na półce, zamiast wieszać na wieszaku – układamy tak luźno jak się da, bez zbędnego ścisku i obciążenia.

Masz inne porady dotyczące pielęgnacji swetrów? A może znasz inną polską markę godną polecenia? Daj znać w komentarzu!

Chcesz poznać więcej fajnych polskich marek? Zajrzyj >tutaj< ! Zaobserwuj bloga the Slow Overview na Instagramie lub Facebooku, żeby być na bieżąco! Dołącz też do mojej grupy POLSKIE MARKI SLOW FASHION. A jeśli uważasz wpis za przydatny, to będzie mi miło jeśli postawisz mi >kawkę<!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *