Gdzie kupić dobrej jakości sweter na jesień i zimę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie swetra i jak go pielęgnować? Poznaj polskie marki, które w swojej ofercie mają super swetry!
Na co zwracać uwagę przy zakupie swetra?
Oczywiście na skład! Poliamid i akryl to najzwyczajniej w świecie plastik. Taki sweter Cię nie ogrzeje (nawet jeśli sweter wygląda grubo i ciepło), a w dodatku nie wchłonie wilgoci i można się w nim zapocić. To najgorsza opcja dla Twojej skóry i środowiska, ale oczywiście również najtańsza. Na jesień i zimę najlepszym rozwiązaniem jest wełna, która ma świetne właściwości termoregulacyjne. Swetry z prawdziwej wełny są oczywiście droższe – szczególnie te z kaszmiru czy merino, ale mogą być inwestycją na długi, długi czas. Są bardziej oddychające, wytrzymałe i bardziej odporne na brud.
Dobrej jakości sweter może mieć w sobie domieszki wiskozy, poliestru czy elastanu, które mogą zmiękczyć sweter i zapobiegać jego zmechacaniu się. Nie powinny jednak przekraczać 20% w składzie, najlepiej by był to jak najmniejszy dodatek. Na co jeszcze zwracać uwagę? Wiele stylistek powiedziałoby: na fason i kolor. Stylistka ze mnie żadna, więc zasugeruję, tylko by zwrócić uwagę na to, czy można go łączyć więcej niż z 1 rzeczą z Twojej garderoby. Warto stawiać na takie swetry, które pasują do Twojej capsule wardrobe.
23 polskie marki, w których kupisz wełniany sweter na jesień i zimę
Nie są to marki sieciówkowe, starałam się uwzględnić te „mniejsze” polskie marki – kolejnośc marek jest przypadkowa. Znajdziesz wśród nich swetry w różnym zakresie cenowym i w Polecenia to efekt własnego doświadczenia, wywiadu środowiskowego i przeczesania forum poświęconym polskim markom. Oto i one:
- Elementy
- Flawless
- Finke
- MLE Collection
- Monika Kamińska
- Patchouli
- Bohemi Soul
- 303 Avenue
- Nago
- Olive and Moon
- LeMat
- Aleksandra Suska
- Bsides
- Marsala
- Bad Icon
- Moiel
- IsaRouse
- About Alice
- Chullo
- So Me
- Ilo Prive
- Wasalaa
- Lunedi
Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że dobrej jakości sweter za niewielkie pieniądze możesz znaleźć też w second-handach. 😉
Jak dbać o swetry?
Zanim zabierzesz się do prania, koniecznie po raz kolejny zerknij na metkę. Sposób pielęgnacji może się nieco zawsze różnić w zależności od produktu. Swetry, które procentowo mają więcej domieszek, możesz wyprać w bardzo delikatnym programie w pralce, większe wyzwanie stanowią wełniane swetry. Jak prać swetry z wełny? Przede wszystkim… rzadko. Serio, gdy chcemy odświeżyć sweter, lepszą opcją jest wywietrzenie go na świeżym powietrzu. Natomiast jedną z najlepszych i najbardziej bezpiecznych praktyk jak prać swetry, jest pranie ręczne w chłodnej wodzie. Ważne jest, by nie trzymać swetra w wodzie dłużej niż 15 minut. Można użyć do prania odrobiny szarego naturalnego mydła lub specjalnych środków do czyszczenia wełny. W przypadku punktowych zabrudzeń np. kosmetykami czy winem, można użyć czystego alkoholu lub tonika do buzi. Podczas ręcznego prania nie powinno się skręcać czy trzeć swetra – najlepiej jest go lekko dociskać.
Sweter wyprany i co dalej? Odciskamy wodę ręcznikiem i suszymy na płasko, tak by się nie odgniótł. Oczywiście bez użycia ciepła. Gdy już wyschnie, sweter najlepiej jest położyć na półce, zamiast wieszać na wieszaku – układamy tak luźno jak się da, bez zbędnego ścisku i obciążenia.
Masz inne porady dotyczące pielęgnacji swetrów? A może znasz inną polską markę godną polecenia? Daj znać w komentarzu!
Chcesz poznać więcej fajnych polskich marek? Zajrzyj >tutaj< ! Zaobserwuj bloga the Slow Overview na Instagramie lub Facebooku, żeby być na bieżąco! Dołącz też do mojej grupy POLSKIE MARKI SLOW FASHION. A jeśli uważasz wpis za przydatny, to będzie mi miło jeśli postawisz mi >kawkę<!