Szukasz etycznie wyprodukowanych jeansów od polskiej marki? Spokojnie, sytuacja opanowana – mam dla Ciebie kilka propozycji!
Czy wiesz, że do produkcji jednej pary jeansów zużywa się aż… 10000 litrów wody? Ślad wodny jest tutaj naprawdę spory (a może być jeszcze większy, biorąc pod uwagę metodę uprawiania bawełny i sposobu produkcji), a na nim się nie kończy. Do tego dochodzi emisja gazów cieplarnianych (szacuje się, że jest to ok. 32 kg CO2), zużycie energii (53 do 100 mega-dżuli energii), a do produkcji i obrobienia ich używa się sporych ilości chemikaliów, które przenikają do środowiska (przemysł odzieżowy odpowiada za 20% globalnego zanieczyszczenia wody!). Tak, te liczby robią wrażenie.
Jednak można postawić na jeansy, które:
a) posłużą Ci dłużej niż te z sieciówki – te jeansy będą inwestycją na lata,
b) są uszyte w Polsce, w szwalniach w dobrych warunkach
c) są produkowane w bardziej ekologiczny sposób
Etyczne jeansy szyte w Polsce – 5 marek, które musisz znać!
Denimou to królestwo jeansu. Jeśli darzysz jeans miłością, to koniecznie jest sklep dla Ciebie. Poza sporym wyborem spodni znajdziesz tutaj też kurki. Proces produkcji ich aż do 95% wody i zużywa do 95% mniej chemikaliów, a same ubrania mają eko-certyfikaty.
W Osnovie znajdziesz idealną bazę do tworzenia capsule wardrobe. Nie mogło w niej zabraknąć kultowych jeansów – zarówno w postaci spodni długich, krótkich spodenek jak i jeansowych kurtek. Jeansy w dużej mierze tworzone są jeansu z recyklingu i opatrzone są certyfikatem GRS.
Marka odzieżowa pełna świetnej jakości ponadczasowych basiców, wśród których raz na jakiś czas znajdą się spodnie jeansowe. Elementy zawsze stawiają na zrównoważoną i lokalną produkcję, limitowane serie i pełną transparentność działania.
W ofercie marki z najdziesz wiele różnych kolorów i wzorów. Jeansy z oferty KOKOworld szyte są z bawełny z certyfikatem ABR, co oznacza, że 92% wody w ich produkcji to deszczówka! W procesie zmniejszona jest też emisja CO2, a projekty prowadzone są z koncepcją zerowych ścieków.
Jeansy od NAGO produkowane są z wykorzystaniem technologii redukującej emisję CO2 o 90% i mniejszym o 50% zużyciem wody. Jeansy mają certyfikat GRS, a 1% rocznego obrotu ze sprzedaży ubrań trafia na konta fundacji wspierających ochronę środowiska.
Jak prać i pielęgnować jeansy?
Jak dbać o Przede wszystkim: pierz tylko wtedy, kiedy trzeba. W przypadku drobnych plam lepiej zapierać je miejscowoZawsze na lewej stronie, w 30°C. Prasuj do 110°C – najlepiej przez szmatkę. Nie wyżymaj. Zawieś spodnie do suszenia w pozycji poziomej, ale nie na elektrycznej suszarce (i nie na kaloryferze) i nie na słońcu. Co do przechowywania – najlepiej robić to na wieszaku w szafie. 🙂
Chcesz poznać więcej fajnych polskich marek? Zajrzyj >tutaj< ! Zaobserwuj bloga the Slow Overview: Instagram / Facebook / Pinterest, żeby być na bieżąco! A jeśli uważasz wpis za przydatny, to będzie mi miło jeśli postawisz mi >kawkę<!
Hej,
Przydatny artykuł. Szkoda, że marki slow fashion z Polski mają w nosie facetów i większość z marek tutaj przedstawionych mają odzież tylko kobiecą. Czy jesteś w stanie polecić jakieś marki slow fashion dla mężczyzn?
Pozdrawiam!