Co to slow fashion? 3 główne założenia!

Co to slow fashion? 3 główne założenia!

Co to jest slow fashion i jak rozumieć to pojęcie? Dowiedz się, co kryje się pod tym magicznym określeniem i poznaj główne założenia slow fashion!

Slow fashion – co to takiego?

Slow fashion to przede wszystkim rozsądne i przemyślane podejście do odzieżowych zakupów oraz…. do tworzenia własnej garderoby. Co to oznacza? W slow fashion kupujemy tylko to, czego potrzebujemy. Analizujemy to, co na metce. Kupujemy mniej, ale za to w lepszej jakości, by służyło nam przez lata. Świetnie, jeśli kupujmy też od małych marek, lokalnie i ze świadomością, jak wyglądają kwestie etyczne. W slow fashion zwracamy uwagę na sposób produkcji, materiały i miejsce, w którym została dana rzeczy uszyta. Ale to nie wszystko, bo slow fashion to tez nurt, w którym chodzi o stworzenie idealnej garderoby. Takiej w której wszystko do siebie pasuje, a we wszystkim czujesz się świetnie pod każdym względem.

Slow fashion to zdecydowane przeciwieństwo fast fashion, które bardzo mocno obciąża środowisko wypuszczając szaleńczym tempem kolejne kolekcje (co jest tylko jednym z wielu minusów szybkiej mody). Marki odzieżowe, to nie tylko sieciówkowi giganci znane z galerii handlowym. Są też takie marki, które są naprawdę slow i tworzą biznes w sposób zrównoważony. Co to znaczy? Idą w kierunku ekologicznych rozwiązań, nie ma u nich nadprodukcji, dbają o pracujących dla nich ludzi, tworzą ubrania, które są idealne do capsule wardrobe.

3 założenia slow fashion

  • REDUCE (redukuj). Reduce to nic innego jak ograniczanie ilości naszych ubrań. Kupujemy mniej, a za to lepsze jakościowo – zamiast 5 prawie niczym nie różniących się t-shirtów, wybieramy jeden, który posłuży nam przez parę lat. Takie ograniczanie dla natury oznacza mniej odpadków, a dla Ciebie… większą świadomość stylu. Mając ograniczenia nad jednym elementem garderoby zastanowisz się kilka razy. Do Reduce zaliczają się również ubrania wielofunkcyjne oczywiście ubrania dwustronne – to rozwiązanie szczególnie idealne na dylematy typu „Który kolor wybrać?”. W tej zasadzie ważne jest też jeszcze jedno: nie uleganie trendom. Trendy napędzają konsumpcjonizm – ale na nasze szczęście moda kołem się toczy i to co było modne rok temu będzie modne znowu za kilka lat. Z Reduce wiążę się też resellerstwa, swapping, a także wypożyczanie ubrań.
  • REUSE (przerabiaj). Czyli coś idealnego dla osób ceniących sobie oryginalność i mających manualne umiejętności.. W Reuse chodzi o nadanie drugiego życia ubraniom poprzez ich modyfikacje, o próbę naprawienia ich. Kilka obcięć, parę naszywek, parę przeszyć – i już mamy unikalne, odświeżone ubranie. Takie DIY ale z mocnym przekazem. Na Internecie jest pełno filmików, które pokażą jak przerobić np. z koszuli sukienką, a z jeansów torbę. Do Reuse zalicza się też kupowanie w second handach.
  • RECYCLE (przetwarzaj). Recycle to świadome wybieranie tekstyliów. Tekstyliów, które nadają się do recyklingu lub są biodegradowalne. Zaliczają się do nich m.in.: bawełna ekologiczna i fairtrade, len, lyceott, dziki jedwab, wełna ekologiczna, włókna bambusowe oraz konopne, poliester PET i lycello. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, ale pod względem przetwarzania spełniają swoje normy i można wyprodukować z nich nowe ubranie. Ciekawą formą działań wpasowujących się w tę zasadę jest też upcykling – czyli tworzenie ubrań (i nie tylko ubrań, bo ten innych, designerskich przedmiotów) z materiałów nieodzieżowych i często bezużytecznych. Jednym ze sposobów na recycle jest oddawania starych ubrań markom odzieżowym do ponownego wykorzystania.

Jakie taktykę obrać?

Te trzy zasady nie są wcale skomplikowane i choć nie wywracają życia do góry nogami, to na samym początku i tak nie przyjadą ot tak. Slow fashion jest troche jak dobry nawyk, który musisz sobie wypracować. Trzeba tez brać pod uwagę, że w życiu bywa rożnie, wiec do slow fashion trzeba podejść w sposob… zrównoważony. I… na spokojnie. Najważniejszym krokiem jest kupowanie mniej, kupowanie tylko tego co jest nam potrzebne i tylko wtedy, gdy jest się przekonanym do zakupu.

Reszta przyjdzie z czasem. 🙂

Więcej treści i artykułów na the SLOW OVERVIEW już wkrótce. Bądź na bieżąco i obserwuj the Slow Overview:
Instagram / Facebook / Pinterest
I jako bonus, łap mojego prywatnego Instagrama, o >tutaj< !

5 thoughts on “Co to slow fashion? 3 główne założenia!

  1. nie wiedziałam, że to, co robię od zawsze ma jakąś nazwę ;-). Nie lubię ani chodzić po sklepach ani mieć dużo ciuchów, także slow fashion to coś dla mnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *